سایت شخصی مهندس هادی مختاری پر

Font Size

Screen

Profile

Layout

Direction

Menu Style

Cpanel

ویروس / ویروس کش؟!

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب PDF

ویروس / ویروس کش؟!

مهندس هادی مختاری/ برنامه نویس و مدرس دانشگاه

تعريفی از ويروس

ويروس به نرم افزارها و تکه های اطلاعاتی گفته می شوند که توسط افرادباهوش و با تجربه نوشته می شود و با دوهدف تخريب و يا جاسوسی در سطح شبکه وکامپيوترهای شخصی توزيع می شود.

اکثر ویروس نویسان از بین برنامه نویسان رایانه ای خبره و مخرب بر خلاف تعهد اخلاقی و شغلی خود در سرتاسر جهان میباشد که با قصد شخصی و یا سازمان یافته و یا درآمد زایی به ایجاد برنامه های کوچک ولی اما قدرتمند نرم افزاری مبادرت می ورزند .

 

چگونگی پخش ويروس

در اصل پخش ويروس به دو صورت جهنده و راکد است پخش جهنده بدين صورت است که خود ويروس با بهره گيری از ابراز انتقال مثل اینترنت , فلش مموری ٫ سی دی ، فلاپی ديسک و .... خودبه خود توزيع می شود ، و نوع راکد , ويروسهايی هستندکه دراصل می بايست نسخه ای از آن درسيستم جديد کپی شود وگرنه خود جابجا نمی شود چگونگی توزیع ويروسها در اين خصوص , باتوجه به ویژگی های آن ويرويس است .

امروزه محیط اینترنت و فلش مموری ها بهترین عامل برای انتشار و گسترش ویروس های رایانه ای در جامعه میباشد.

عملکرد و مصارف ويروسها

1) تخريبی: در ابتدا با همين هدف ويروسها نوشته وتوزيع می شد که به کل يا قسمتی از اطلاعات آسيب جزيی يا جدی برساند و در مواردی نادر کل اطلاعات را از بين ببرد ، فرض کنيد يک فرد ناآرام ويروسی را در شبکه یکی از سازمانها پخش می نمايد تا کليه پرونده ها را نابود سازد هدف وی از اين کار تخريب اطلاعات است , و علت تخریب نامعلوم که باید از خودش سوال کنيد !!


2)جاسوسی: به مرور اين نوع ويروسها هم شيوع پيدا نمود که به سیستم ها , شبکه ها واطلاعات ارزشمند و يا غير ارزشمند فرد یا سازمان خاصی دسترسی پيدا نمايند برای مثال با نفوذ به شبکه بانکی اطلاعات حسابهای بانکی را دريافت نموده و بعد آن را به نوعی تخريب و دستکاری کند !!!


3)کسب و کار و درآمد زایی : در این مورد فرد یا گروهی ویروسی را آماده کرده و به توزیع آن در شبکه میپردازند , به طور ساده بعد از گسترش ویروس و همه گیر شدن آن به فروش ویروس به شرکت های ارائه دهنده ویروس کش مبادرت مینماید یا به زبان ساده زهر را داده و پادزهر را میفروشند ويا اينکه شرکتها راسا نسبت به اينکار اقدام می کنند و در برخی موارد ويروس نويس به صورت مستقيم با قربانی معامله می کند مثلا جان شبکه ناسا را هدف قرارمی دهد و با مقامات ذيربط تماس می گيرد که ويروس کش را در ازا مبلغی به آنها میدهند , با توجه به برخی آمار کشور لهستان بالاترين رقم درآمد از ويروس نويسی را داراست ، البته این مورد را خاطر نشان میشوم که در کشورهای دنيا نگارش ويروس , پخش و هرگونه دخالت درپديد آمدن آن جرم محسوب می شود .

و اما راهکار مواجه و مقابله با ویروس ها :

بیشتر افراد همیشه بر این باورند که سیستم خود را به یکی از آنتی ویروس ها مجهز نموده اند ولی همیشه با مشکل نفوذ ویروس ها روبرو هستند , علت مشکل از بابت نصب و استفاده از ویروس کش نخسه آزمایشی میباشد که با اتصال به اینترنت و بروز رسانی آن , شرکت سازنده از اصل نبودن آنتی ویروس مطلع بوده و با ترفند در اختیار قراردادن زماندار نرم افزار و شناسایی کامل ویروس ها سعی در فروش نخسه اصلی را دارند و تا زمانی که از نخسه اصلی برای ویروس کشی استفاده نشود بر خلاف تصور عامه که بر این باورند ویروسهای شناسایی شده از بین رفته اند , اتفاق خاصی در از بین بردن ویروس ها صورت نگرفته است .

برای جلوگیری از راهیابی ویروس به سیستم چندین روش توصیه میگردد :

1. تا حد امکان از اتصال سیستم به حافظه های جانبی از قبیل فلش مموری ها و هارد های اکسترنال خودداری کنید

2. از باز کردن ایمیل های نا مشخص که حاوی فایل خاصی هستند خودداری نمایید.

3. ویروس کش مناسبی را نصب نموده و آن را بروزرسانی نمایید.

همیشه برای انتخاب یک آنتی ویروس برای سیستم خود باید نکات ذیل را مد نظر داشته باشید :

1. انتخاب ویروس کش معروف , مطمئن و اصل که بتواند به راحتی بروز رسانی گردد.

2. انتخاب ویروس کشی که دارای فایروال قدرتمند بوده و مجهز به ابزار اسکن مناسبی باشد .

نکات ایمنی در کار با ویروس کش ها

1. هر هفته یا حداقل هر یک ماه , ویروس کش را بروز رسانی نمایید.

2. سعی شود هر هفته کل درایو ها , مخصوصا درایوی که ویندوز بر روی آن قرار داد را اسکن نمایید.

این را به خاطر داشته باشید که ویروسها , تروجانها و ... همیشه سیستم رایانه ای شما را تحدید مینمایند بطوری که در هر لحظه ویروسی جدید منتشر میشود و توسط شرکت های پشتیبان ویروس کشها شناسایی و آنتی ویروس آن طراحی و عرضه میشود طبق برخی از آمارها شاید هر هفته بیش از 200 ویروس جدید منتشر و توزیع میگردد حال در چنین شرایطی با بروز رسانی آنتی ویروس لیست ویروس های جدید به لیست سیاه ویروسها در نرم افزار آنتی ویروس شما اضافه شده و از نفوذ آنها به سیستم شما و تخریب آن خودداری می نماید .

حال که شما ویروس کش مناسب برای کامپیوتر خود انتخاب کرده اید و آن را بروزرسانی و بقیه کارهای جزئی را انجام داده اید , میتوان گفت تا حد زیادی از هک شدن و ویروسی شدن رایانه خود جلوگیری نموده اید .

 

آخرین بروز رسانی در چهارشنبه, 17 آذر 1395 ساعت 19:13
تالیفات مقالات ویروس / ویروس کش؟!