سایت شخصی مهندس هادی مختاری پر

Font Size

Screen

Profile

Layout

Direction

Menu Style

Cpanel

مواظب حساب های بانکی الکترونیکی خود باشید

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب PDF

بررسی مبحث امنیت بانکداری الکترونیکی

هشدار: مواظب حساب های بانکی الکترونیکی خود باشید

دسترسی به حساب بانکی شما توسط مجرمان سایبری با حملات فیشینگ

 

فیشینگ روشی است که از طریق مهندسی‌ اجتماعی، کاربر را فریب داده و در حالی که کاربر فکر می‌کند در یک وب‌سایت مطمئن است، اطلاعات ارزشمند او مانند شناسه و کلمه عبور را به سرقت می‌برند. در ساده ترین حالت کاربری که به دنبال ورود به سایت بانکی خود جهت انجام تراکنش های بانکی میباشد بعد از مبادرت به جستجوی صفحه بانکی خود در موتورهای جستجو از قبیل گوگل به یک سایت قلابی که دقیقا مانند سایت اصلی میباشد وارد میشود این سایت که توسط مجرمان سایبری جهت سرقت اطلاعات ذسترسی حساب بانکی قربانیان طراحی شده است وظیفه دارد به هنگام لاگین شدن قربانی به حساب بانکی خود سریعا شناسه و کلمه عبور کاربر را دزدیده و به مجرم یا همان طراحان سایت قلابی بانک ارسال نماید در این شرایط شما پس از چندین بار تلاش برای ورود به پنل حساب اینترنت بانک خود با عدم ورود به سایت و نمایش پیغام های نامربوط از قبیل « شناسه یا کلمه عبور شما اشتباه وارد شده است» مواجه میشود در همان زمان یا ساعات و روزهای آتی ممکن است مجرم سایبری با شناسه و کلمه عبوری به سرقت رفته از شما وارد سایت اصلی بانک و پنل حساب بانکی شما شود و در نهایت نسبتبه  انتقال و برداشت وجه از حساب شما اقدام کند.

حملات فیشینگ بسیار رایج بوده و بیشتر به سبب بی دقتی افراد در استفاده از اکانت های خود بوجود می آید. این نوع حملات تنها به بانک‌داری آنلاین محدود نمی‌شود.

بیشترین حجم حملات فیشینگ علیه حساب‌های بانکی انجام میشوند ولی در این بین حساب‌های کاربری در eBay، فیس‌بوک، پی‌پال، و غیره نیز به منظور سرقت اطلاعت محرمانه و خصوصی از اینگونه حملات بی‌نصیب نیستند.

 

چاره کار چیست؟

سعی کنید با وارد کردن آدرس اینترنتی بانک خود بصورت مستقیم وارد حساب خود شوید و روی لینک بانکی درج شده در ایمیل، گوگل یا سایت های دیگر کلیک نکنید. (میتوانید از آدرس های مندرج در بروشور های بانکی استفاده نمایید)

از روش بوک‌مارک کردن وب‌سایت‌های مورد نیاز خود استفاده کنید تا نیازی به جستجوی سایت نداشته و سریعتر وارد آن‌ها شوید.

اطلاعات حساس خود را فقط در وب‌سایتهای مطمئن وارد نمایید، یک سایت «امن»، باید با "https:// آغاز شود و یک علامت قفل بسته در کنار آن وجود داشته باشد.

هرگز برروی لینک‌های بانکی موجود در ایمیل‌های مشکوک و پست های تلگرامی و سایر شبکه های اجتماعی کلیک نکنید.

 

به قلم مهندس هادی مختاری

روزنوشت مواظب حساب های بانکی الکترونیکی خود باشید