سایت شخصی مهندس هادی مختاری پر

Font Size

Screen

Profile

Layout

Direction

Menu Style

Cpanel

نحوه استفاده کودکان از تبلت و گوشی های هوشمند

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب PDF

سنین قبل از دبستان سال های بسیار سرنوشت ساز برای کودکان است که شخصیت آنها شکل میگیرد و رشد ذهنی و جسمی آنها تکمیل میشود. بازی و فعالیت های فیزیکی باعث هماهنگی بین چشم  و دست کودکان می شود.آنها روحیه جمع گرایی یافته و رفتار اجتماعی یاد میگیرند و اعتماد به نفس بیشتری بدست می آورند وبیشتر با خانواده وقت می گذرانند و...

همانطور که میدانید تکنولوژی نوین در کنارمزایای فراوان خود ، به همان میزان معایب بسیاری را نیز برایمان بهمراه داشته که عوارض آن بر روی کودکان به مراتب بیشتر میباشد.

«درک زمان» مفهومی است که بر اساس آن وقتی فردی به کاری مشغول است باید بتواند بگوید چه‌مدتی آن کار را انجام داده است. بر این اساس دکتر فروزنده (دکترای روانشناسی) کودکان دبستانی را فاقد توانایی «درک‌زمان» بیان داشته اند.

حال با نگرش به جمله صدرالذکر، مشخص میشود کودکان زمان زیادی را بدون اینکه متوجه شوند با تبلت و گوشی های هوشمند سپری می نمایند و این خود شروع انواع آسیب های خطرناک و گاها جبران ناپذیر برای کودکانمان خواهد بود که اختلالات یادگیری، اختلالات خواب،مشکلات ستون فقرات، انزواطلبی، افسردگی، کاهش اعتماد به نفس، ذهن تنبل که هیچ گونه خلاقیتی از خود نشان نمی دهد،آسیب چشم ها،چاقی،قدرت کلامی ضعیف و... از آن جمله هستند.

هم چنین دکتر محمد حسن فیروزی، روانپزشک و روان درمانگر کودک نیز در گفت‌وگویی با ایسنا می گوید: تمرکز کودکانی که زیاد از تکنولوژی استفاده می‌کنند در آینده روی دروس کم خواهد بود و دچار افت تحصیلی می‌شوند.

تجهیزات الکترونیکی علاوه بر امواج خطرناک الکترومغناطیسی باعث بروز اختلال در خواب افراد علی الخصوص کودکان زیر 3 سال می گردد. پس به فکر کودکان خود بوده و مدیریت مناسبی در استفاده فرزندانمان از گوشی های هوشمند، تبلت و رایانه داشته باشیم.

روزنوشت نحوه استفاده کودکان از تبلت و گوشی های هوشمند