سایت شخصی مهندس هادی مختاری پر

Font Size

Screen

Profile

Layout

Direction

Menu Style

Cpanel

چرا استفاده همزمان از دو آنتی ‌ویروس بر روی سیستم اشتباه است؟

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب PDF

هنگامی که شما یک آنتی ‌ویروس بر روی سیستم خود نصب می کنید، این آنتی ویروس در پس ‌زمینه مشغول فعالیت است، کلیه رفتار سیستم را تحت نظر دارد و برای جلوگیری از نفوذ ویروس‌ ها کامپیوتر شما را کنترل می کند. به طور معمول سیستم عامل منابعی را در اختیار آنتی ‌ویروس قرار می دهد تا این نرم افزار بتواند عملکرد مناسبی داشته باشد. بنابراین اگر شما دو آنتی ‌ویروس بر روی سیستم خود داشته باشید، این دو منابع بیشتری را از سیستم شما در اختیار می گیرند و در نتیجه کامیپوتر شما با کندی بیش از حد مواجه می شود. آنتی ‌ویروس فعال  بخشی از حافظه موقت را اشغال می کند و فعالیت همزمان دو آنتی ‌ویروس باعث می شود حافظه موقت کمتری برای سایر کارها آزاد باشد.

همچنین ممکن است بین آن ها ناسازگاری به وجود آید، آن ها همدیگر را متهم به سو استفاده از سیستم کنند و در نهایت نیز ممکن است کامپیوتر شما اصطلاحا هنگ کند. علاوه بر این وقتی سیستم شما دو آنتی ‌ویروس داشته باشد و فایلی را از اینترنت دانلود کنید، دو آنتی ‌ویروس شروع به بررسی و چک کردن فایل‌ دانلود شده می کنند. زمانی که مشخص شد فایل دانلود شده آلوده است، در این زمان به ‌جایی که آنتی ‌ویروس‌ها ویروس را از بین ببرند ممکن است ایجاد مشکل کنند. چرا که هر دو می خواهند به صورت همزمان ویروس را پاک و حذف کنند و شما نمی توانید به آنها اجازه دهید به صورت همزمان فایل را قرنطینه و حذف نمایند.

همچنین با نصب دو آنتی ‌ویروس بر روی سیستم، ممکن است یکی از آنتی ‌ویروس‌ها دیگری را حتی به عنوان ویروس شناسایی کند و به شما هشدار دهد که سیستم آلوده به ویروس است. در این حالت یکی از آنتی ‌ویروس‌ها اقدام به پاک کردن آنتی ‌ویروس دیگر می کند و این کار باعث اخلال و ناپایداری در سیستم خواهد شد.

شما در کنار آنتی ‌ویروس می توانید از سایر نرم‌افزارهای امنیتی مثل ضد تروجان و ضد جاسوسی برای افزایش امنیت خود استفاده کنید. وقتی آنتی ‌ویروس بر روی سیستم شما نصب است، این نرم‌افزار در پس ‌زمنیه سیستم شما در حال فعالیت و بررسی و نظارت بر سیستم است. اما نرم‌افزارهای امنیتی مثل ضد تروجان و ضد جاسوسی‌ ها معمولا در پس‌ زمینه فعال نیستند و هر زمان شما نیاز به اسکن فایل و یا اسکن سیستم خود را داشته باشید، می توانید آن ها را اجرا کنید. دو نمونه از نرم افزاهای ضدتروجان و ضدجاسوسی مناسب برای ویندوز “Malwarebytes Anti-Malware” و “Spybot”  هستند که هر دو نیز از نسخه رایگان بهره‌مندند.

قطعا بسیاری از شما زمانی که تصمیم به نصب دو آنتی ‌ویروس بر روی سیستم خود می گیرید، تصور می کنید این کار امنیت سیستم شما را چند برابر می کند و خیالتان از امنیت سیستم‌تان راحت می شود. اما این یک کار ایده‌آل نیست. برای جلوگیری از هرگونه اختلال بر روی سیستم خود، یک آنتی ‌ویروس مناسب و امن را انتخاب کنید و آن را بر روی سیستم خود نصب کنید.

روزنوشت چرا استفاده همزمان از دو آنتی ‌ویروس بر روی سیستم اشتباه است؟